Clubs
The school provides a broad range of extra-curricular clubs both before and after school and during the lunch hour. Some of these clubs are free and are run by the staff, whilst other clubs are paid for and delivered by sports coaches. Clubs are available to all children unless otherwise stated in the table below:
Year Group | Activity | Dates | Times | Location |
Monday | ||||
Yr 4, 5 & 6 | Cheerleading | 15th April - 20th May | 12:30 - 1:00 | Small Hall |
Yr R, 1 & 2 | Prostars Multisports | 15th April - 8th July | 15:15 - 16:15 | Top Court |
KS2 | Prostars Football | 15th April - 8th July | 15:15 - 16:15 | Field |
Year 1 | *Design & Create Club | 22nd April - 20th May | 15:15-16:15 | 1M Classroom |
Tuesday | ||||
Invite only | *Touch Typing | 16th April - 16th July | 8:15 - 8:40 | ICT Area |
KS1 | Taekwondo | 23rd April - 16th July | 12:30 - 13:10 | Small Hall |
KS2 | Spanish Club | 23rd April - 16th July | 12:30 - 13:10 | 3S Classroom |
Yr R, 1 & 2 | Centre Stage | 16th April - 16th July | 15:15 - 16:15 | Small Hall |
Yr 1 & 2 | *Sing Loud with Joy | 23rd April - 9th July | 15:15 - 16:15 | RK Classroom |
Yr 6 | *Coding Club | 16th April - 22nd May | 15:20 - 16:15 | 6D Classroom |
Wednesday | ||||
Yr 3, 4 & 5 | Hockey | 17th April - 26th June | 7:45am-8:45am | Top Court |
Yr 3 & 4 | French | 17th April - 3rd July | 8:10 - 8:45 | Spare Classroom |
KS2 | *Table Tennis | 24th April - 3rd July | 8:00 - 8:40 | Small Hall |
Yr 3 & 4 | Needle Club | 24th April - 22nd May | 12:30 - 13:10 | Spare Classroom |
Yr 1, 2 & 3 | Cheerleading | 17th April - 22nd May | 12:30 - 13:00 | Small Hall |
All Years | Lego | 17th April - 17th July | 12:30 - 13:00 | 1M Classroom |
KS2 | Centre Stage | 17th April - 17th July | 15:20 - 16:30 | Small Hall |
KS1 | ProStars Football | 17th April - 10th July | 15:15 - 16:15 | Field |
KS2 | Robotics | 17th April - 10th July | 15:20 - 16:30 | Spare Classroom |
Year 2 | *Design and Create Club | 24th April - 22nd May | 15:15-16:15 | RK Classroom |
Invite only | *Homework Club | 17th April - 10th July (no club 24th April) | 3:15-4:15 | Various Classrooms |
Yr 2-5 | *Running Club | 24th April - 22nd May | 3:15-4:00pm | Field |
Yr 5 and 6 | *Netball Club | 17th April - 22nd May | 3:15-4:15 | Top Court |
Thursday | ||||
Yr 6 | French | 18th April - 11th July | 8:10 - 8:45 | Spare Classroom |
Invite only | *Touch Typing | 18th April - 18th July | 8:15 - 8:40 | ICT Area |
KS2 | Taekwondo | 25th April - 18th July | 12:30 - 13:10 | Small Hall |
All Years | J'aimes Gymnastics | 18th April - 11th July | 15:30 - 16:15 | Small Hall |
Friday | ||||
Yr 2 - 6 | Street Dance | 19th April - 19th July | 8:00 - 8:40 | Small Hall |
Yr 5 | French | 19th April - 12th July | 8:10 - 8:45 | Spare Classroom |
All Years | J'aimes Gymnastics | 19th April - 12th July | 15:30 - 16:15 | Small Hall |
KS2 | Chaos Art Club | 26th April - 12th July | 15:20 - 16:20 | Spare Classroom |
Yr 1 - 4 | Spectacular Science | 26th April - 12th July | 15:15 - 16:15 | Yr 1 Classrooms |
Yr 6 | *Football | 19th April - 24th May | 15:20-16:20 | Field |
*These clubs are run by the school, please contact the school office for further information and details on how to enroll.
Contact details for external club providers
Centre Stage: info@centrestagetheatreacademy.com
French Club: cathyfrenchclubs@gmail.com
J'aimes Gymnastics: info@jgagroup.co.uk
Needle Craft: strelcova.katerina@gmail.com
Chaos Art Club: chaosclub2@tiscali.co.uk
Prostars: prostarsfootball@hotmail.com
Cheerleading: info@cheerlondonallstarz.com
Taekwondo: info@aquilataekwondo.com
Street Dance: info@nicolesdanceschool.co.uk
Spectacular Science: admin@spectacularscienceclub.co.uk
Hockey: lovegrove.hockey.academy@hotmail.co.uk
Lego Club: clubsforschools@outlook.com
Robotics: contactoutofthebox1@gmail.com
Spanish Club: joannaj@kidslingo.co.uk